בנייה ירוקה – בנייה מחומרים מתכלים או ממוחזרים

בנייה ירוקה – תוך שמירה מירבית על איכות הסביבה. מאמר על אפשרויות בנייה מחומרים מתכלים או ממוחזרים

בנייה ירוקה עושה שימוש בחומרים מתכלים ובחומרים ממוחזרים שונים על מנת לבנות את יסודות הבית. בין החומרים נוכל לראות טיט וקש כחומרים הפופולאריים ביותר בבנייה הירוקה בעיקר בשל הפגיעה הנמוכה ואף אפסית באיכות הסביבה על ידי שימוש בחומרים אלו. בנוסף, חומרים אלו די עמידים וחזקים על מנת להוות בסיס לבית הנבנה בשיטה הירוקה. מומלץ להיעזר בשירותים של קבלני שיפוצים ברחבי ישראל אשר מומחים בסגנון בנייה ירוקה.

תכנון אקולוגי של הקירור ומיזוג האוויר

אקלים וטמפרטורת המבנה הם גורם ישיר להוצאת אנרגיה על חימום או קירור בהתאם לעונת השנה. תכנון הבית מומלץ בצורה כזאת אשר יהיה חשוף פחות לשמש הישראלית החזקה וקירותיו יהיו בעלות בידוד תרמי כמה שיותר טוב. תכנון שכזה יביא להוצאות ושימוש בפחות אנרגיה לקירור וחימום הבית ומנגד הנאה מטמפרטורה נעימה לכל אורך השנה על כל תקופותיה הקרות והחמות.

שימוש באנרגיה סולארית
מערכות אנרגיה סולארית יכולות להוות תוספת לבנייה הירוקה שהיא מטבעה נשענת פחות על אנרגיה חשמית רגילה שהינה פחות ידידותית לסביבה. אנרגיה סולארית לא מזהמת ולא פוגעת בסביבה. היא גם ממזערת את חשבון החשמל החודשי. ….

בנייה ירוקה היא טרנד משמעותי בשנים האחרונות בהתחשב בהתחממות הגלובלית ובהתייקרות מחירי הדלק, החשמל המים ועוד. בנייה ירוקה היא חכמה יותר, מתחשבת יותר בסביבה האקולוגית הכל כך פגועה שלנו ומאפשרת לנו לחיות בסביבה נעימה ונוחה הרבה יותר לנו ולכיס.

ליחצו כאן למידע על טיפול בפסולת תעשיית למטרות יירוק הסביבה ופתרונות מיחזור

תמיכה בבניה ירוקה
משכנתאות בתנאים מועדפים- הטבות לבעלי בניינים ירוקים בהנחה כי ניתן לראות בחסכון בעלויות,
האופייני למבנים ירוקים,הכנסה פנויה נוספת המאפשרת להקטין את הריבית המשולמת במתן האשראי.
דרך פעולה:
אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה כבסיס למתן תמריצים- על תמריצים לבנייה ירוקה להיות מבוססים על תקן הבנייה הירוקה,אשר משמש מדד ואינדיקציה לעמידה בקריטריונים מוסכמים של הבנייה הירוקה.
תקן הבנייה הירוקה מקיף את כלל הנושאים הקשורים בבנייה הירוקה (בריאות, מים,אנרגיה,חומרים,שימושי קרקע,אקולוגיה וכולי) ומהווה עבור הממשלה בסיס למתן תמריצים מימוניים לבנייה ירוקה .
על מנת שהתקן יישאר כלי מוביל,רלוונטי ומעודכן עליו ניתן לבסס תמריצים,חייב תהליך עדכון התקן להיות בר קיימא, להתקיים באופן קבוע ומתמשך ולהיות מתוקצב. הטמעת הבנייה הירוקה במוסדות ממשל – התגייסות של הממשלה לדרישה לבנייה ירוקה במוסדותיה, לצד כתיבת מכרזים המבוססים על איכות הביצוע ועל דרישות של קיימות ובנייה ירוקה, תחזק את היכולת של הממשלה לעודד בנייה ירוקה אמיתית ואת שיפור הביצועים בבנייה קידום כלי חקיקה אינפורמטיביים – תכניות להפצת מידע לעידוד חסכון ולשינוי התנהגות,מהוות את אחד מהכלים המשפיעים ביותר בשוק.
במדינות שונות בעולם מחויבים יזמים ובעלי בתים להציג מידע על צריכת האנרגיה ונתונים נוספים ,במטרה לאפשר לקונים,לשוכרים ולמשתמשים פוטנציאלים,לקבל החלטה מודעת,להכיר באיכויות ובהבדלים הקיימים בין הבניינים השונים,ולהפנים את היתרונות של הבנייה הירוקה בחישובי עלות-תועלת בניית שוק סקרי אנרגיה ויישום התייעלות אנרגטית בנוסף לדירוג מבנים מבחינה אנרגטית יש להקצות משאבים למימון סקרים ליעילות אנרגטית ולמימון ההמלצות של הסקרים להתייעלות אנרגטית בנכס.

  1. ביצוע סקרי אנרגיה למבנים-יש לתגמל את התמריץ לפי סוגי בניינים ולמקד את הסקר על מרכיבי הבינוי על מנת לבודד את החיסכון שהינו תוצאה של הבינוי מהחיסכון כתוצאה משימוש במכשירים לבנים.

ב.מימון המלצות של סקרי אנרגיה להתייעלות אנרגטית-יש להקצות משאבים למימון הסקרים ליעילות אנרגטית במבנים וחשוב לא פחות-למימון של תוצאות הסקרים,כלומר להטמעת ההמלצות לשיפור היעילות האנרגטית של המבנה.כפי שנלמד, סקרים אנרגטיים יעילים רק כאשר היישום של ההמלצות ממומן אף הוא.
דרך פעולה:
העלאת מודעות ופיתוח הידע – כל הכלים המוזכרים לעיל יאבדו מהאפקטיביות שלהם ללא מערך תומך של העלאת המודעות ופיתוח הידע המקומי בתחום הבנייה הירוקה.
א.תכניות הכשרה-מימון תכניות הכשרה טכנית לאנשי מקצוע ליצירת בסיס ידע ראשוני לטובת פרויקטים להדגמה וכן תמריצים בשלביהם הראשונים